2016. január 31., vasárnap

Bal-jobb

Mottó: "We're a million miles from normal..." (Walter O'Brien, Scorpion)


Fura helyeken járok mostanság.

A héten például egy olyan intézményben, amelyről az agyam egy hátsó fertályában tudtam, hogy valahol létezik, és azt is, hogy eszem ágában nem lenne odamenni.


Világos, hogy mennem kellett.


A fiút, akit kísértem, nagyon kedvelem. Sőt, tisztelem. A diagnózisához képest (középsúlyosan visszamaradott, ha jól tudom) meglepően okos, racionális, és nagyon igyekszik. És retteg a jövőtől, ami most, hogy el kellett költöznie az otthonból, ahol hosszú évek óta élt, egy csettintésre megkezdődött. Ő és a testvérei hamar a szívügyemmé váltak, a történetük megérdemel egy külön posztot.


Szóval költöztünk, egy olyan helyre, ahol változatosan fogyatékos emberek élnek. Állapotuknak megfelelően vannak köztük, akik kijárnak dolgozni, mások csak ülnek és néznek ki a fejükből, a lényeg, hogy van otthonuk, gondoskodnak róluk, tanítják őket mindenfélére.

Megérkeztünk, és mivel ez szokatlan esemény volt, özönleni kezdtek a lakók, mert végre történik valami. Gátlástalanul érdeklődők, segítőkészek, izgatottak voltak.
Mondtam magamnak, nyugi, mosolyogj, és nem futsz el.

Mert féltem.


Nem, nem az emberektől. Az állapotuktól. Attól, ahogy nem működik rendesen az agyuk, megtestesítve ezzel az egyik, talán legmélyebb félelmemet. Agy és elme számomra összetartozó, de mégis különböző fogalmak, ugyanakkor tökmindegy, hogy az agy organikus problémái miatt van zavar, vagy az elme borul meg, egyre megy: lényeg, hogy baj van a fejben.


Nos, ahogy ez lenni szokott, a kedves lakók megpróbáltak meggyőzni arról, hogy nincs mitől tartanom. Körülvettek, nálam meg rendesen beindult az "üss vagy fuss" stressz. Szép kis pszichológus, mi?


Jött egy pacák, udvariasan bemutatkozott, közölte, hogy neki van barátnője már tíz éve, és én nézzem meg. Mentem. Megálltam a szoba ajtajában, jött a barátnő, lenénizett és elmesélte, hogy volt egy műtétje, megmutatta, hol vágták meg, aztán egy másik fiatalember is felébredt a bambulásból, ő is jött, és lelkesen beljebb invitáltak.


Az első reakcióm az volt, hogy lószart.


És akkor most elárulok nektek valamit a Kos működésről, akit, ugye, "bátornak" aposztrofálnak a megfelelő fórumokon. A valóságban ez úgy néz ki, hogy a rendelkezésre álló lehetőségek közül a Kos intuitíve kiválasztja azt, ami a leghatékonyabb és legkényelmesebb. ( Esetemben a "fuss!" volt ez.) A következő lépésben a döntést mérlegeli, főként abból a szempontból, hogy belefér-e az énképébe. Ha a legkisebb kétely merül fel ezzel kapcsolatosan, akkor további gondolkodás nélkül meglépi azt, amit meg kell. (Fenti folyamat Kos tempóban, vagyis másodpercek töredéke alatt megy végbe.) Az önazonosság minden esetben felülírja az önvédelmet. Ezt nevezik aztán mások bátorságnak.


Röviden, kiléptem a komfortzónából (és be a szobába), küszöbön hagyva az önvédelmet, az ellenkezést, meg a többi sallangot, mert ha úgy döntöttél, bevállalsz egy számodra kellemetlen helyzetet, ott belül ezek már értelmetlenek.

Gondolom, sejtitek, hogy túléltem, mi több... XD

Előre szólok, hogy amiről most fogok írni, tudományos szempontból nem állja meg a helyét, mert az agyunk működése ennél sokkal bonyolultabb, de analógiának megteszi. 


Nem kis túlzással, az agy bal oldalán lakik az IQ, a jobb oldalán pedig az EQ (érzelmi intelligencia). 

A bal félteke tervez, szervez, felmér, logikusan gondolkodik, verbalizál. A jobb félteke reagál hangokra, színekre, tele van képekkel (amelyek néha sokkal informatívabbak, mint a szavak, lásd pl. emoticonok), és természetesen, itt uralkodnak az érzelmeink. 

Ideális esetben a két féltekénk kommunikál egymással, a corpus callosumon keresztül. 


Például, a jobb agyfélteke dühös lesz, és küld egy üzenetet a Balnak: " Te, Bal, én ennek az alaknak rögtön beviszek egy balegyenest, mert halálba dühít a hülyeségeivel!" Zárójelben, a jobb agyfélteke a test baloldalát irányítja, zárójel a zárójelben: ezen az oldalon van a szívünk. Szóval, Bal nekiáll, felmér, elemez, kalkulál, aztán visszaszól: "Te, Jobb, bajunk lehet belőle, ha nevezett hülyét megütjük, inkább vegyünk egy mély lélegzetet, vagy hármat, és fordítsunk neki hátat."

(Csak emlékeztetőül, Freud mondta, hogy az az ember tekinthető a civilizáció atyjának, aki, elsőként a történelemben, egy nagy darab kő helyett inkább egy porig alázó sértést vágott az ellenfele fejéhez.)
Vagy, Bal üzeni Jobbnak: "Ha megvesszük azt a csizmát/gyűrűt/kabátot, akkor nem tudjuk kifizetni a fűtésszámlát! Pontosan kikalkuláltam, mi fér bele ebben a hónapban."
Mire Jobb: " Trallala, trallala, nem hallok semmit, ez kell nekem!"

A Jobb a hatás, a Bal a kontroll.

A Jobb a gyerek, a Bal a felnőtt.

Az én új barátaim kétségen felül jobb agyféltekések, magas EQ-val, vagyis tökéletesen képesek felmérni mások érzelmi állapotát, észlelni a rossz-vagy jóindulatot, félelmet, bizonytalanságot, és azonnal, mindig készek (a maguk módján) segíteni. Értenek a simogatásból, ölelésből, viszonozzák a szeretetet. És sokan közülük kreatívak: rajzolnak, festenek, horgolnak, így beszélnek az érzéseikről, belső világukról. 






(Rettenetesen kíváncsi lennék arra, vajon a fiú, aki megjelenésemig tökéletesen katatón állapotban üldögélt, vajon merre járt. Elmondani biztosan nem tudja, de talán lerajzolni, megfesteni, eltáncolni igen. Valahogy képtelen vagyok elhinni, hogy az agy (akár jobb, akár bal) nem csinál semmit.)


Ugyanakkor a bal félteke (itt: IQ) ellenőrzése nélkül túl gátlástalannak, túl spontánnak, túl zabolátlannak tűnnek. Mint a kisgyerek, aki a családi közutálatnak örvendő nagynéni látogatása során értetlenül (és jó hangosan) megjegyzi, hogy miért vagyunk kedvesek a Lujza nénivel, amikor ki nem állhatjuk. Epic fail, ugyebár.


Nos, ezeket az embereket, akik inkább kevesebb, mint több IQ-val rendelkeznek, különböző mértékben fogyatékosoknak tekintjük, mivel képtelenek boldogulni az IQ-imádó társadalomban, és fura dolgokat művelnek. 


Nade, soha, senki nem nevezné pl Einsteint fogyatékosnak a maga 165-ös IQ-jával, ugye? Pedig az extrém magas IQ tipikusan alacsony EQ-val jár együtt, vagyis azzal, hogy a nagyon okos emberek eléggé rosszak abban, hogy meglássák és főleg, figyelembe vegyék a másik érzelmi állapotait, felmérjék a sajátjukat, és így képesek legyenek problémamentesen kapcsolódni más emberekhez. Vagyis a társas kapcsolataik néha kisebbfajta természeti katasztrófának minősíthetők. (Természetesen, exceptio probat regulam.) 


Kedvenc jelenetem a Scorpion című sorozatból, amikor a főhős éppen szakítani készül a barátnőjével, és azt mondja: "Gyakran sérelmezted, hogy nem tudom követni az érzelmi állapotaidat, ezért készítettem egy folyamatábrát, amely azt ábrázolja, hogy milyen érzelmek jelentkezhetnek nálad ennek a beszélgetésnek a során..." :D





Azt nem tudom megmondani, vajon ők szenvednek-e ettől, elfogadják-e, mint adottat, vagy a sok, izgalmas megoldandó feladat mellett észre sem veszik.

Talán rájuk is igaz az, ami a jobb agyféltekések között megfigyelhető, hogy az szenved jobban az IQ hiányától, akinek elég magas az IQ-ja, hogy a hiányt észrevegye. 

A képlet pedig viszonylag egyszerű: az okos emberek hasznosak a társadalom számára, a kevésbé intelligensek pedig nem, vagy nem eléggé. Ők a gyerekek, akik állandó felügyeletre szorulnak, akiről gondoskodni kell, és odafigyelni, hogy ne ártsanak maguknak vagy másoknak.

Az okosak meg úgyis okosak, többek, mint az átlagember, és dafke nem vesszük észre, hogy ők sem tökéletesek, és néha, bizony segítségre szorulnának. Maximum, legyezünk egyet a homlokunk előtt, megelégedve az őrült tudós képével, aki fantasztikus és egyben kibírhatatlan. 

Ahogy arról már beszéltünk, az emberi lények a kapcsolatokra, kapcsolódásokra vannak előhúrozva, születésünktől fogva, sőt, még előtte is, a másokhoz való viszony lehetőségeit keressük, a fizikai és érzelmi kötődéseket. Sokszor még az is mindegy, milyen, csak legyen.


Az extrém balos működés abban akadályoz bennünket, hogy hozzáférjünk az érzelmeinkhez, hogy kötődéseket, viszonyokat a saját értékükön fogadjunk el, és örüljünk annak, hogy vannak.

Az extrém jobbos a logikától, a szervezettségtől, a tervezéstől, a világ működésének felismerésétől zár el bennünket. 
Így vagy úgy, a kiegyensúlyozatlanság megfosztja az embert egyik vagy másik lényegétől, vagy a hatás átélésétől vagy a kontrolltól, ami a realitáshoz köt. A minden szempontból itt és mostban levéstől.

Manapság rengeteget lehet olvasni arról, hogy különbözni kell, különlegesnek kell lenni, másnak, mint más. Mintha ez nem lenne amúgy is egyértelmű: én én vagyok, ezért más vagyok, mint mások. Evidencia. Axióma. Alapvetés. A sok különbözni-vágyásból aztán egyenemberek lesznek, vagy az egyik, vagy a másik oldalon csoportosulva. 

Önkéntes száműzetésben.

Átlagosnak lenni jó. Kép és szöveg, érzés és gondolat, álmodozás és realitás, így, együtt, izgalmas kalandozás a felkínált lehetőségek birodalmában.


De, magunk közt szólván, lévén kemény önmegvalósító és az IQ-imádó világ része, egy hangyabokányival mégis jobban féltem a bal agyféltekém. De ez már nyilván az én kontrollmániám, ami "apró" jellemhiba. Még szerencse, hogy az otthonbeli barátaimat egy cseppet sem érdekelte.

Ők azt figyelték, mosolygok-e.










2016. január 11., hétfő

Párhuzamos valóságok

Figyelmeztetés: kissé önéletrajzi elmélkedés, kihasználva, hogy a blogger arról ír, amiről akar, az olvasó meg legfeljebb nem olvassa. Elnézést... :D



Naszóval, figyelgetem magam egy ideje, talán 1-2 hete, és valami nagyon furcsa van. Nem tudtam eddig, mi is az, de ma rájöttem.


A csend.

Kicsit elválasztódtam magamtól, a mélyem és a felszínem. A felszín hektikus, zajló, küzdős, de a mély, az nyugodt.

A tűzjegyek tudják: nálunk a háború mindig totális, a földrengés tizes, a cunami mindent letarol, és csend mindig vihar előtti. 

A zaj hiánya ismeretlen terület, megzavart.
Öt számom van ebben az évben, kettőt elárulok: tíz és ötven. A többit azért nem, mert lehet, hogy megjátszom őket a lottón. Hátha.

Tavaly azt gondoltam, az előző évnél rosszabb nem lehet, elértem a gödör alját, de tévedtem, sokkal rosszabb lett.

Most nem gondoltam semmire, csak azt kívántam, legyünk túl rajta, a karácsonyon, az egész évvégi, ünneplős, szeretetes akármint, éljük túl, legyen vége. Nem hagytam, hogy megérintsen, nem engedtem közel, feladat volt, amit végig kellett csinálni, a Mama miatt is, mert neki fontos volt. De a Mama már nem is volt ott, végképp elment. Végül, nem várhatjuk, hogy maradjon, és állandóan fogja a kezünk. Egyedül is boldogulnunk kell. Hogy honnan tudom, hogy már nincs a közelünkben? Többet mosolygok és többet sírok, ha eszembe jut, és ki kell mennem a temetőbe. Hát innen.
Aztán jött ez a fura akármi, ez a csend, nyugalom és béke. Ott lent. Beletelt kis időbe, mire meghallottam, hogy nem hallok semmit. Döbbenet.

Megtanultam, hogy bármi történjék, nagy erőkkel figyeljek befelé, hogy a valóságot kutassam, ne magyarázkodjak, nézzek szembe, fogadjam el, és végül tegyem meg, amit meg kell tenni. A tett, az fontos, nem kihagyható, az egyenlet esszenciális része. Az vagy, amit teszel. Hiába önismersz, hiába önvizsgálsz, hiába tudod, ha mindez nem a "csinálásban" végződik, csak az idődet pocsékoltad. Feleslegesen szenvedtél. 

A lelkem mélyén kibontakozó turbulenciák mindig tele voltak információval, felkiáltójelekkel, stoptáblákkal, kék nyilakkal. Most meg semmi. 

Vannak olyan emberek, akik azt mondják, az ő kezüket fogja valaki, és az illető vezeti őket. Te is ilyen szerencsés vagy? Engem inkább lökdöstek, taszigáltak, cseppet sem szelíd erőszakkal. Sokszor nem akartam menni. Sokszor ellenálltam. Aztán mégis. Vagy mégse. Vagy mégis. Néha már azt se tudtam, vajon azért nehéz-e, mert még ellenállok, vagy azért, mert már megyek. 

És akkor jött ez a józsefatillás "fecseg a felszín és hallgat a mély" tapasztalat.
Eddig nem volt különbség.

Párhuzamos valóságokban éltem, minden valóságom egy-egy külön idegszál, amelyeken az ingerület kisebb-nagyobb ugrásokkal, és esetleges késésekkel jutott el a következő csomópontig. Hol ebben voltam, hol abban. Hol itt ugrottam, hol ott. Amikor az egyikben voltam, az egyes másikak teljesen valószínűtlennek tűntek, a másikból nézve más másikak látszottak illúziónak. 

Hol vagyok, mit élek, melyik az igazi, ki vagyok egyáltalán?

Röviden, mindig volt zűr, meg bizonytalanság rendesen.

Most a felszíni zajlások, küzdelmek, pillanatokban ottlevések mögött nem sorakoznak kérdőjelek. Csak vannak.

Lent meg néma csend, és makacsul hallgató bizonyosság. Mintha valami lezárult volna, mintha a párhuzamos valóságok összeértek volna, akár a végtelenben az egyenesek. Nincs konfliktus, nincs kétely, nincs talány. Pillanatnyilag.

Különös, új élmény nekem ez a csend, ez az erőszakmentes, taszigálás nélküli lét. Egyelőre élvezem.

Azt hiszem, amióta megszülettem, azon vagyok, hogy kirégészkedjem magam a homok alól, a sivatag mélyén. Ez a feladatom, és nem csak az enyém, a tiétek is, mindannyiunké. 

Hogy a vándorlás közben megtaláljuk a saját lelőhelyünket, kezünkbe fogjuk az ecseteket, és lesöprögessük az évszázados, bennünket rejtő homokot. Felfedezzük azt, akik voltunk/lehetnénk, aminek indultunk. Akik tulajdonképpen vagyunk. Hogy elhiggyük: valami értékesre bukkantunk, amiért érdemes volt.


Radiocarbon kormeghatározás: ötven. Belső tartalmak kora: meghatározatlan. Lelet értéke: meghatározhatatlan (de reményteli).

A Mars éve megkezdődött. Figyeljetek magatokra: ébred az erő.